logo


Home Napisano o Darowskim
Napisano o Darowskim


O relacji Jana Darowskiego z pismem "Brzeski Parafianin"

Referat Małgorzaty Rother-Burek wygłoszony podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: “Trzeba się trzymać pięknych przyzwyczajeń”. Twórczość Jana Darowskiego; która odbyła się w Rzeszowie 8-9 listopada 2011r.

Więcej…
 
O Janie Darowskim w Rzeszowie

Kilka refleksji z udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej na temat „Trzeba się trzymać pięknych przyzwyczajeń. Twórczość Jana Darowskiego.”

Więcej…
 
Wieczór Polskiej Poezji z Janem Darowskim

30 września w DK Strzecha odbył się Wieczór Polskiej Poezji w ramach obchodów 85. rocznicy urodzin raciborskiego poety   Program muzyczno - recytatorski zwieńczył koncert Kuby Blokesza (wideo i zdjęcia)

Więcej…
 
Wyruszyli w podróż Brzeską aleją

W konkursie "Brzeską aleją - poezja Jana Darowskiego" udział wzięło 19 osób. Laureaci wystąpią 30 września w DK "Strzecha", podczas Wieczoru Polskiej Poezji. 

Więcej…
 
Florian Śmieja wspomina Jana Darowskiego

Profesor Florian Śmieja, bliski przyjaciel poety Jana Darowskiego gościł w Raciborzu i Brzeziu. Profesor spotkał się z krewnymi, znajomymi poety i miłośnikami jego twórczości.

Więcej…
 
Spotkanie z prof. Florianem Śmieją w Hetmańskiej

W ramach obchodów "85. rocznicy urodzin Jana Darowskiego, poety ziemi raciborskiej " pod patronatem Prezydenta Miasta 21 czerwca w Karczmie Hetmańskiej odbędzie się spotkanie z prof. Florianem Śmieją.

Więcej…
 
Żona Jana Darowskiego odwiedziła Racibórz

W pierwszą rocznicę śmierci poety Jana Darowskiego przyjechała z Londynu do Polski żona Barbara, aby odwiedzić grób męża w jego rodzinnym Brzeziu nad Odrą.

Więcej…
 
Profesor Florian Śmieja na grobie Jana Darowskiego

Podczas odwiedzin Polski profesor Floriana Śmieja (pisarz, poeta wykładowca m.in. w University of Western Ontario,  mieszkający na stałe w Kanadzie) stanął nad grobem przyjaciela - Jana Darowskiego.

Więcej…
 
Poezja Jana Darowskiego w TMZR

Co mi tam Londyn, Paryż ... to są tylko monstrualne dziury, pełne pozłacanej nędzy, kanciarzy i błaznów, (...) Dlatego być witanym i rozumianym we własnej kolebce, to naprawdę jest coś - pisał do Brzezia Jan Darowski.

Więcej…
 
"Śląsk" pamięci Jana Darowskiego

Grudniowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk", zamieszcza obszerny materiał poświęcony pamięci poety, eseisty, tłumacza Jana Darowskiego - syna ziemi raciborskiej, twórcy emigracyjnego.

Więcej…
 
"Powroty" Jana Darowskiego

"(...) Jan Darowski żył i umarł nieznany, niedrukowany i niedoceniony, pracował wytrwale nad własnym słowem (...)". 22 grudnia ukazał się pierwszy w Polsce tomik z twórczością Darowskiego, pod tytułem "Powroty".

Więcej…
 
26 lipca w Brzeziu odbył się pogrzeb pisarza Jana Darowskiego

W ostatnią sobotę, o godzinie 11:00, w parafii pw. św. Mateusza i Macieja w Brzeziu, został według swojej woli pochowany Jan Darowski.

Więcej…
 
Zmarł Jan Darowski, poeta, eseista, tłumacz

W sobotę, 5 lipca, w wieku 81 lat zmarł w Londynie Jan Darowski - poeta, eseista, krytyk literacki, jeden z założycieli i współredaktorów londyńskiej grupy „Kontynenty – Nowy Merkuriusz”.

Więcej…
 
Felieton R. Frączka: Bo śmierć jest początkiem

Jest chłodny listopadowy wieczór. Dzień Wszystkich Świętych. Przemierzam aleje cmentarza Jeruzalem. Płoną znicze, gdzieniegdzie przechodzą zamyśleni ludzie. Cmentarz wymiera. Żywi idą do domu...

Więcej…
 
Niecodzienna msza w Rudniku
"Na krótko przed narodzinami, spalił się dom jego rodziców - urodził zatem w sąsiedzkim domu, u znajomych, ludzi dobrej woli. Ochrzczony został w stodole, zaadaptowanej do roli kościoła, kiedy to na czas budowy nowego kościoła, rozebrano stary... Matka często mawiała: Będziesz tułał się po świecie, tak ci jest widać pisane; nie mogłeś się w domu urodzić, nie mogłeś w kościele być ochrzczony..."

Więcej…
 
Obchody 85. rocznicy urodzin poety Jana Darowskiego

Firma Raciborskie Media, wydawca pisma "Brzeski Parafianin” z inicjatywy redaktor prowadzącej - Małgorzaty Burek, organizuje "Obchody 85. rocznicy urodzin Jana Darowskiego, poety ziemi raciborskiej”.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 2

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, what is dns alias. Valid XHTML and CSS.