logo


Home Napisano o Darowskim Spotkanie z prof. Florianem Śmieją w Hetmańskiej
Spotkanie z prof. Florianem Śmieją w Hetmańskiej

W ramach obchodów "85. rocznicy urodzin Jana Darowskiego, poety ziemi raciborskiej " pod patronatem Prezydenta Miasta 21 czerwca w Karczmie Hetmańskiej odbędzie się spotkanie z prof. Florianem Śmieją.

Spotkanie jest zorganizowane przez Raciborskie Media oraz redakcję pisma "Brzeski Parafianin".
1

Po spotkaniu w redakcji Raciborskich Mediów 16 maja 2009 roku profesor Śmieja odwiedził grób przyjaciela – poety Jana Darowskiego w Brzeziu n/Odrą, gdzie oczekiwała siostra zmarłego Janka - Łucja i brat Kazimierz. Odżyły wspomnienia rodzinne w tym również z pobytu profesora Floriana Śmiei w Brzeziu sprzed ponad czterdziestu laty. W tym roku również prof. Florian Śmieja odwiedzi mogiłę swego przyjaciela z okresu tworzenia londyńskiej grupy "Kontynenty".

Florian Śmieja to jeden z najwybitniejszych iberystów, poeta, tłumacz, profesor University of Western Ontario w Kanadzie, uniwersytetów Londyńskiego, Wrocławskiego i Opolskiego. Profesor w 2010 roku, za pośrednictwem Konsula Generalnego RP w Toronto, przekazał rektorowi Uniwersytetu Rzeszowskiego gromadzone przez dziesiątki lat archiwalia dokumentujące życie literackie i kulturalne na emigracji. W maju 2011 odbył się cykl spotkań z prof. Śmieją, na których odbyło się uroczyste otwarcie Archiwum Floriana Śmiei, wernisaż wystawy "Powikłane ścieżki. Biografia Floriana Śmiei - żołnierza - emigranta - poety - tłumacza - wykładowcy", wieczór autorski połączony z promocją książki "Zbliżenia i kontakty po raz trzeci" oraz sympozjum naukowe "Małe ojczyzny".

/w/

/źródło: Raciborski Portal Internetowy: raciborz.com.pl/

 

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, what is dns alias. Valid XHTML and CSS.