Szukaj

Wieczorek poświęcony spuściźnie literackiej Jana Darowskiego w TMZR

Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej upamiętniło Jana Darowskiego, pochodzącego z Brzezia poetę, organizując wieczorek poświęcony jego poezji.

W poniedziałek w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej odbył się wieczorek poświęcony spuściźnie literackiej Jana Darowskiego, pochodzącego z Brzezia poety, eseisty, krytyka literackiego i tłumacza. Spotkanie prowadziła Małgorzata Rother-Burek – nauczycielka i była dyrektor SP nr 4 w Brzeziu, lokalna patriotka, była radna miasta i powiatu, redaktor prowadząca pisma „Brzeski parafianin”, krzewicielka rodzimej kultury, która przez kilkanaście lat przyjaźniła się z Janem Darowskim i była jedną z pierwszych osób przywracających w Raciborzu pamięć o poecie. Małgorzata Rother-Burek przypomniała sylwetkę Jana Darowskiego, natomiast członkinie TMZR przeczytały jego wiersze. Uczestnicy spotkania obejrzeli również prezentację przedstawiającą życie poety.

Wśród gości znalazły się m.in. siostra Jana Darowskiego Łucja Bugdol i Helena Burek, przyjaciółka poety z dzieciństwa.

Jan Darowski urodził się 22 grudnia 1926 roku w Brzeziu nad Odrą. Podczas wojny uczył się drukarstwa w raciborskiej drukarni Braci Mayerów. Po wojnie osiadł w Londynie, gdzie uczył się, pracował i pisał. Jako pierwszy dokonał przekładu na język polski poezji D.H.Lawrense’a dla wielotomowej antologii poezji angielskiej. Obecnie uznawany jest za jednego z najlepszych tłumaczy poezji polskiej na język angielski. Jan Darowski wydał dwa tomy poezji: „Drzewo sprzeczki” (1969) oraz „Niespodziewane żywoty” (1990). W 2008 roku ukazał się pierwszy w Polsce tomik poezji „Powroty” opracowany przez redakcję pisma „Brzeski Parafianin”, a wydany przez wydawnictwo Raciborskie Media.

Londyńczyk z polskim paszportem – tak w środowisku określano Jana Darowskiego, który do końca życia zachował wyłącznie polskie obywatelstwo. Jego polskość, przywiązanie do ojczyzny, w tym w szczególności do Brzezia „kraju lat dziecięcych” odczytać można na kartach jego poezji.

Jego prochy zostały pochowane, zgodnie z ostatnią wolą poety, w rodzinnej miejscowości na cmentarzu w Brzeziu 26 lipca 2008 roku (poeta zmarł 4 lipca 2008 roku).

W 2011 roku z inicjatywy mieszkańców Brzezia obchodzony był w Raciborzu Rok Jana Darowskiego (85. rocznica urodzin), zwieńczony konferencją naukową w Rzeszowie, podczas której z referatem „Związki Jana Darowskiego z Ziemią Raciborską Brzezie nad Odrą – Londyn – Brzezie” wystąpiła Małgorzata Rother-Burek. Rzeszowskie Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza” wydało pośmiertnie „Eseje” (2013) oraz „Poezja” (2015). W 2012 roku została wydana autobiografia Jana Darowskiego „Unsere”, która otrzymała nominację do Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Katarzyna Przypadło

zobacz również artykuły związane z Janem Darowskim na portalu raciborz.com.pl