Napisano o Darowskim
Lokalizacja skweru wiąże się z postacią poety – znajduje się na drodze z Brzezia do Raciborza. 21 grudnia w Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się spotkanie okolicznościowe upamiętniające postać Jana Darowskiego. W ten sposób zakończono inicjatywę lokalną, która polegała na utworzeniu skweru Jana Darowskiego w 15. rocznicę śmierci pochodzącego z Brzezia poety. Z inicjatywą wyszło Stowarzyszenie Śląskie Porozumienie Gospodarcze ŚLĄSK.ONLINE, którego jednym z kluczowych działań jest edukacja i jakość życia, co pokrywało się z założeniami konkursu miasta w takich obszarach jak: wzmacnianie tożsamości narodowej i patriotyzmu lokalnego, edukacja lokalna, poprawa jakości życia, nowy walor dla turystyki pieszej i rowerowej oraz promocja Raciborza w kraju i na świecie.
Katarzyna Niesporek/Uniwersytet Śląski w Katowicach – Tematy i konteksty (2020) Tematem artykułu jest interpretacja wierszy Jana Darowskiego, które wskazują na problem niemożności powrotu poety do rodzinnego miasta – Brzezia nad Odrą. Choć symbolicznie zamyka on drzwi do przestrzeni, w której kiedyś żył, nadal trzyma klucz, jakby zostawiał sobie szansę na zmianę swojej decyzji. Boi się, że otworzy w ten sposób przestrzenie, do których nie chce wejść, zatem bada naturę klucza i początkowo próbuje się go pozbyć. Kiedy mu się nie udaje zapomnieć o kluczu, udowadnia jego nieporęczność i niefunkcjonalność. Autor "Drzewa sprzeczki" ostatecznie używa go w inny sposób – dla zabezpieczenia wspomnień o swoim miejscu urodzenia i dzieciństwa. Zamykając je poprzez metaforyczne "obracanie" klucza, stara się je chronić – jako…
Jerzy Sikora (2019 r.) Książka zawiera biografie i twórczość poetów londyńskich „Kontynentów”: Andrzeja Buszy, Bogdana Czaykowskiego, Adama Czerniawskiego, Floriana Śmieji i Jana Darowskiego. Stanowili oni szczególną grupę literacką, która jako pierwsza w dziejach polskiej literatury dojrzewała i debiutowała na obczyźnie – w Londynie na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. – Czesław Miłosz uważał, że pierwszą książką, jaką powinni wydać, jest nie antologia wierszy, ale antologia biografii. Tragicznych, ale fascynujących biografii (...). Poeci londyńskich "Kontynentów" – nie wszyscy już w sensie fizycznym, ale poprzez swoją twórczość – nadal żyją, a ta książka ma jeszcze dodatkowo ożywić recepcję i znajomość ich poezji wśród, zwłaszcza młodych, czytelników i miłośników literatury w Polsce – pisze Jerzy Sikora. Małe eseje. Jan Darowski Martyna…
Alicja Jakubowska-Ożóg/Uniwersytet Rzeszowski – Dydaktyka Polonistyczna (2018) Artykuł omawia wzajemną interpretację biografii i literatury. Przedmiotem analizy jest biografia Jana Darowskiego, pisarza związanego przez wiele lat z grupą literacką "Kontynenty". Przeszłość przywołana we wspomnieniach Darowskiego ma strukturę hierarchiczną – obok dłuższych odcinków czasowych, stanowiących ramy dla opowiadań, pojawiają się odcinki krótsze (np. wydarzenia mierzone w dniach, tygodniach, miesiącach), które uzupełniane są istotnymi dla autora epizodami. Biografia Darowskiego ukazuje tragedię ludzi, którzy podobnie jak pisarz uwikłali się w historię i stali się właściwym kontekstem dla interpretacji sensów zawartych w jego utworach. Więcej: https://repozytorium.ur.edu.pl/bitstreams/17a2c013-9bc2-464a-9c12-c1fc78e4270f/download zobacz również artykuły związane z Janem Darowskim na portalu raciborz.com.pl
Henryk Waniek – cultureave.com (2017) "(...) to pióro nie byle jakie i umysł, choć dopiero z papierów zmartwychwstający. To mnie zresztą za bardzo nie dziwi, jako że przyszło mu być emigrantem. Żył niemal na innej planecie, patrząc na Polskę z bezpiecznego dystansu. Co więcej, nie rozpychał się Darowski na jarmarku literackiej próżności. Emigranckim, oczywiście. Przyglądał mu się z rezerwą, a kto wie czy nie nawet z niesmakiem. Tam, w Albionie. Ale czy na polskim byłoby inaczej? Do jarmarku nie pasował, kwalifikował się raczej do Hyde-Parku. Poza tym, gdzie mu tam do uniwersytetów! Jego doktoratem było samo życie. Lektury. Myślenie. Trzeźwy ogląd rzeczy. Nie czułby się pewnie dotknięty, gdybym tu napisał – samouk. Bo trudno o większy komplement. Kto się bowiem…
– Janku! Pewnie byś nie chciał takich honorów, ale naprawdę na to zasługujesz – mówiła Małgorzata Rother-Burek. 16 grudnia przy rondzie im. Darowskiego spotkali się ci, którzy przez lata dbali o pamięć o poecie.
Agnieszka Nęcka/Uniwersytet Śląski w Katowicach – Proza polska XX wieku: przeglądy i interpretacje. T. 3, Centrum i pogranicza literatury (2014) Artykuł przypomina Jana Darowskiego, pisarza do tej pory w Polsce prawie nieznanego. Autor szczególnie zwraca na siebie uwagę swoją autobiograficzną powieścią "Unsere", która ukazała się dopiero w 2012 r. i stanowi unikalny zapis przeżycia człowieka, który wychował się na Śląsku na pograniczu polsko‑niemieckim, został powołany do wojska do Wehrmachtu w czasie wojny, a następnie uciekł do wojsk alianckich, aby walczyć z Niemcami. Zapiski o wydźwięku autoterapeutycznym pozwalały mu na poszukiwanie siebie i swojego miejsce w świecie. Walka z "syndromem wygnania" wiązała się z potrzebą świadectwa o przeszłości i ludziach, którzy ją tworzyli. Przeszłość, wpływająca na teraźniejszość, sprawiła, że "ja" z…
Referat Małgorzaty Rother-Burek wygłoszony podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: “Trzeba się trzymać pięknych przyzwyczajeń”. Twórczość Jana Darowskiego; która odbyła się w Rzeszowie 8-9 listopada 2011r.
Kilka refleksji z udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej na temat „Trzeba się trzymać pięknych przyzwyczajeń. Twórczość Jana Darowskiego.”
Trzeba się trzymać pięknych przyzwyczajeń. Twórczość Jana Darowskiego. Studia i szkice Zenon Ożóg, Jan Wolski (2012) Wstęp Autor: Jan Wolski Jan Darowski. Okruchy biograficzne Autor: Jan Wolski "I czekam na cud…". Glosa do biografii Jana Darowskiego Autor: Monika Kołodziej Związki Jana Darowskiego z Ziemią Raciborską. Brzezie nad Odrą – Londyn – Brzezie nad Odrą Autor: Małgorzata Rother-Burek Dystans i negacja. Główne motywy i zabiegi literackie w poezji Jana Darowskiego Autor: Roman Magryś Motywy antyczne w wierszach Jana Darowskiego Autor: Janusz Pasterski „Słowa słowa / cóż potrafią słowa?” – Jana Darowskiego przygody z językiem Autor: Urszula Iżycka Z emigracyjnej perspektywy: Polska, polskość i obczyzna w twórczości Jana Darowskiego Autor: Justyna Chłap-Nowakowa Napięcie między głosem i językiem. Formy komunikowania w tomie Drzewo…
30 września w DK Strzecha odbył się Wieczór Polskiej Poezji w ramach obchodów 85. rocznicy urodzin raciborskiego poety Program muzyczno - recytatorski zwieńczył koncert Kuby Blokesza (wideo i zdjęcia)
W konkursie "Brzeską aleją - poezja Jana Darowskiego" udział wzięło 19 osób. Laureaci wystąpią 30 września w DK "Strzecha", podczas Wieczoru Polskiej Poezji.
Profesor Florian Śmieja, bliski przyjaciel poety Jana Darowskiego gościł w Raciborzu i Brzeziu. Profesor spotkał się z krewnymi, znajomymi poety i miłośnikami jego twórczości.
W ramach obchodów "85. rocznicy urodzin Jana Darowskiego, poety ziemi raciborskiej " pod patronatem Prezydenta Miasta 21 czerwca w Karczmie Hetmańskiej odbędzie się spotkanie z prof. Florianem Śmieją.
W pierwszą rocznicę śmierci poety Jana Darowskiego przyjechała z Londynu do Polski żona Barbara, aby odwiedzić grób męża w jego rodzinnym Brzeziu nad Odrą.
Podczas odwiedzin Polski profesor Floriana Śmieja (pisarz, poeta wykładowca m.in. w University of Western Ontario, mieszkający na stałe w Kanadzie) stanął nad grobem przyjaciela - Jana Darowskiego.
Co mi tam Londyn, Paryż ... to są tylko monstrualne dziury, pełne pozłacanej nędzy, kanciarzy i błaznów, (...) Dlatego być witanym i rozumianym we własnej kolebce, to naprawdę jest coś - pisał do Brzezia Jan Darowski.
Grudniowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk", zamieszcza obszerny materiał poświęcony pamięci poety, eseisty, tłumacza Jana Darowskiego - syna ziemi raciborskiej, twórcy emigracyjnego.
"(...) Jan Darowski żył i umarł nieznany, niedrukowany i niedoceniony, pracował wytrwale nad własnym słowem (...)". 22 grudnia ukazał się pierwszy w Polsce tomik z twórczością Darowskiego, pod tytułem "Powroty".
Jest chłodny listopadowy wieczór. Dzień Wszystkich Świętych. Przemierzam aleje cmentarza Jeruzalem. Płoną znicze, gdzieniegdzie przechodzą zamyśleni ludzie. Cmentarz wymiera. Żywi idą do domu...
"Na krótko przed narodzinami, spalił się dom jego rodziców - urodził zatem w sąsiedzkim domu, u znajomych, ludzi dobrej woli. Ochrzczony został w stodole, zaadaptowanej do roli kościoła, kiedy to na czas budowy nowego kościoła, rozebrano stary... Matka często mawiała: Będziesz tułał się po świecie, tak ci jest widać pisane; nie mogłeś się w domu urodzić, nie mogłeś w kościele być ochrzczony..."
Firma Raciborskie Media, wydawca pisma "Brzeski Parafianin” z inicjatywy redaktor prowadzącej - Małgorzaty Burek, organizuje "Obchody 85. rocznicy urodzin Jana Darowskiego, poety ziemi raciborskiej”.
Cytując wiersz Jana Darowskiego Post mortem, Czesław Miłosz w Tygodniku Powszechnym komentował: żaden tak gorzki i okrutny wiersz nie został napisany w Polsce, a następnie dodał: czytelnicy krajowi nie znają ani nazwiska Jana Darowskiego, ani wielu nazwisk poetów piszących poza krajem.
O poetach londyńskiej grupy „Kontynenty” do której sam należałem, pisze się ostatnio w Polsce sporo. Powstawały prace naukowe o poszczególnych jej członkach, drukowano eseje krytyczne i recenzje, wydano kilka tomików ich wierszy.