Szukaj

Regionalny Konkurs Literacki i Multimedialny poświęcony Janowi Darowskiemu

Regionalny Konkurs Literacki i Multimedialny był ostatnim punktem obchodów 85. rocznicy urodzin Jana Darowskiego. Na początku uroczystości wręczenia nagród 19 czerwca 2012 r. w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej powitano rodzeństwo poety Jana Darowskiego – Łucję i Kazimierza Darowskich.

Następnie laureatki pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach – Magda Koszorz, Martyna Lampka, Justyna Ciszek i Aleksandra Szyra – zaprezentowały widzom swoje prace. Inicjatorka obchodów rocznicy urodzin poety, Małgorzata Rother-Burek, jednemu z uczestników wręczyła także zdjęcie z Wieczoru Poezji Polskiej, który również poświęcony był twórczości tego poety. Bartosz Raczkowski, bo o nim mowa, zajął wówczas pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim.

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego i multimedialnego było ostatnim punktem obchodów 85. rocznicy urodzin poety Jana Darowskiego. Nagrody wręczono w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej

– Rocznica urodzin uznanego poety oraz wcześniejsze kontakty z nim skłoniły Małgorzatę Rother Burek do zainicjowania uroczystych obchodów urodzin Jana Darowskiego. Postanowiliśmy aktywnie włączyć się w te obchody, dlatego zorganizowaliśmy konkurs literacki i multimedialny. Mamy nadzieję, że chociaż w małym stopniu otworzymy oczy czytelnikom na twórczość naszego regionalnego poety, Jana Darowskiego – mówiła Halina Misiak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Rozstrzygnięcie konkursu, zorganizowanego przez TMZR, było ostatnim wydarzeniem, które odbyło się w ramach obchodów 85. rocznicy urodzin Jana Darowskiego, poety ziemi raciborskiej.

Rodzeństwo poety Jana Darowskiego – Łucja i Kazimierz otrzymali z rąk
Haliny Misiak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej
drobne upominki.

Na początku uroczystości powitano rodzeństwo poety Jana Darowskiego – Łucję i Kazimierza Darowskich, którzy również obecni byli w siedzibie TMZR. Następnie laureatki pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach – Magda Koszorz, Martyna Lampka, Justyna Ciszek, Aleksandra Szyra – zaprezentowały widzom swoje prace. Nagrody laureatom wręczyli wicestarosta Andrzej Chroboczek oraz wiceprezydent Ludmiła Nowacka. Inicjatorka obchodów rocznicy urodzin poety, Małgorzata Rother Burek jednemu z uczestników wręczyła także zdjęcie z Wieczoru Poezji Polskiej, który również poświęcony był twórczości tego poety. Bartosz Raczkowski, bo o nim mowa, zajął wówczas pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim.

 

– Aby ocalić od zapomnienia postać poety Jana Darowskiego wszystkie prace już niedługo będzie można obejrzeć oraz przeczytać w raciborskich mediach, w gazetach, portalach i telewizji. Naszym obowiązkiem jest to, aby wiedza na temat Jana Darowskiego była taka, na jaką zasłużył – mówiła Halina Misiak. – Z pewnością poeta patrzy teraz na nas z góry i jest zadowolony z tego, że to co robił, poezja którą tworzył cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem – dodał wicestarosta Chroboczek. – Konkursy poświęcone twórcom regionalnym nie cieszą się tak dużą popularnością, jak te poświęcone na przykład Mickiewiczowi czy Sienkiewiczowi. Tutaj potrzeba bowiem dużo samozaparcia, by odnaleźć potrzebne do wykonania naszej pracy materiały – mówiła wiceprezydent Ludmiła Nowacka. – Z takich inicjatyw można czerpać naprawdę dużo mądrości. Jeśli włożymy trud w odnalezienie informacji to bardziej będziemy tą wiedzę doceniać w przyszłości – dodała.

 

 

Wyniki Regionalnego Konkursu Literackiego i Multimedialnego poświęconego Janowi Darowskiemu

 

I. Kategoria „Praca literacka”:

 

– Gimnazja

I miejsce – Martyna Lampka z Gimnazjum nr 3

II miejsce – Natalia Krężołek z Gimnazjum nr 3

III miejsce – Magdalena Łopocz z Gimnazjum nr 3

wyróżnienie – Maciej Myśliwiec z Gimnazjum nr 2

 

– Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce – Justyna Ciszek z II LO

I miejsce – Aleksandra Szyra z ZSZ

II nagroda – Bartosz Raczkowski z ZSZ

III nagroda – Agnieszka Kołodziej z ZSZ

 

II. Kategoria „Prezentacja multimedialna”:

 

– Gimnazja

I miejsce – Magdalena Koszorz z Gimnazjum nr 2

II miejsce – Mateusz Urbas z Gimnazjum nr 3

 

Organizatorem obchodów 85. rocznicy urodzin Jana Darowskiego, poety ziemi raciborskiej jest firma Raciborskie Media, wydawca portalu raciborz.com.pl, Gazety Informator oraz pismo Brzeski Parafianin.

zobacz również artykuły związane z Janem Darowskim na portalu raciborz.com.pl