Szukaj

Wieczór Polskiej Poezji z Janem Darowskim

30 września w DK Strzecha odbył się Wieczór Polskiej Poezji w ramach obchodów 85. rocznicy urodzin raciborskiego poety   Program muzyczno – recytatorski zwieńczył koncert Kuby Blokesza (wideo i zdjęcia)

Małgorzata Burek, redaktor prowadząca pismo „Brzeski Parafianin” (wydawane przez firmę Raciborskie Media), zainicjowała szereg działań kulturalnych w celu promowania sylwetki Jana Darowskiego i jego twórczości poetyckiej. Oprócz piątkowego Wieczoru Poezji Polskiej, pomysłodawcy zaplanowali: spotkanie z profesorem Florianem Śmieją – wieloletnim przyjacielem poety, który zaszczycił swoją obecnością, przyjeżdżając do Raciborza z Toronto w czerwcu br.; udział w konferencji naukowej poświęconej J.Darowskiemu w Rzeszowie, a także konkursy.

Spotkanie poetyckie w Domu Kultury Strzecha rozpoczęło się nietypowo – bez powitania, bez słów wprowadzenia. Pierwszy głos należał do laureatów konkursu recytatorskiego oraz Klubu Poezji Śpiewanej „Atlantyda”, działającego przy Raciborskim Centrum Kultury, pod kierunkiem Ireny Hlubek.

Wieczór Polskiej Poezji – Atlantyda i recytatorzy  opublikowane przez raciborz.com.pl – wideo.

W spektaklu słowno-muzycznym zagrali i zaśpiewali: Irena Hlubek, Magda Hołyk, Ania Neblik, Kasia Marczyk, Ada Tril oraz Piotrek Mikler. Repertuar „Atlantydy”, przygotowany na Wieczór Polskiej Poezji, dopasowany został do postaci Jana Darowskiego, który tłumaczył utwory polskich noblistów i innych poetów na język angielski. Widzowie otrzymali więc sporą dawkę poezji śpiewanej, bo w wykonaniu „Atlantydy” pojawiły się takie utwory, jak:
– wiersz pt. „Im więcej” oraz „Przypowieść o maku” Czesława Miłosza,
– utwór pt. „17 IX” Zbigniewa Herberta,
– utwór Wisławy Szymborskiej: „Atlantyda”
– a także: „Krzyczałem w nocy” Tadeusza Różewicza.

Druga część wieczoru poetyckiego rozpoczęła się od nagrodzenia laureatów konkursu recytatorskiego poświęconego utworom Jana Darowskiego, rozstrzygniętego 20 września br. przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu. Najlepsi uczestnicy konkursu (w trzech kategoriach wiekowych) promowali poezję Darowskiego, recytując wiersze na scenie Strzechy. I tak: w kategorii gimnazjum: dwa I miejsca ex aequo przyznano Esterze Bernackiej i Ewie Reszce, II miejsce zdobyła Aleksandra Szmalec, a III przypadło Małgorzacie Pietrzyk. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Bartosz Raczkowski, II miejsce wywalczyła Izabela Adamiec, a III przyznano Marcinowi Jaśkowskiemu. Natomiast w trzeciej kategorii – osoby dorosłe – przyznano I miejsce Magdalenie Purszke.

Nagrody wręczyła dyrektor biblioteki – Małgorzata Szczygielska. A było o co walczyć, gdyż za zajęcie pierwszych miejsc recytatorzy otrzymali: aparat fotograficzny, zestaw głośników Creative 5+1, zestaw głośników Logitech LS21 wraz z torbę na laptopa. Nagrodami za drugie miejsca były bony o wartości 150 zł do wykorzystania w księgarni, a za trzecie miejsca przyznano akcesoria komputerowe. Ponadto, laureaci otrzymali paczki ze słodyczami ufundowane przez firmę Mieszko.

W ramach obchodów 85. rocznicy urodzin Jana Darowskiego został również zorganizowany internetowy konkurs wiedzy o poecie, przeprowadzony na portalu raciborz.com.pl. Wyłonieni zwycięzcy: Michał Kozak, Wiktoria Pietrasz i Sabina Koszorz odebrali na scenie nagrody, w skład których wchodziły akcesoria komputerowe.

W dalszej części spotkania spośród wszystkich zgromadzonych na Wieczorze Polskiej Poezji rozlosowano kolejne nagrody. Na szczęśliwców, do których los się uśmiechnął czekały m.in. czajniki bezprzewodowe, głośniki multimedialne, prostownica do włosów, maszynkę do strzyżenia, komplet sztućców, toster, żelazko, ekspres do kawy zaś nagrodą główną był przenośny odtwarzacz DVD z tunerem TV.

„Na deser” wieczoru wystąpił gość specjalny – Kuba Blokesz – zdobywca wielu nagród w konkursach poezji śpiewanej, m.in. laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2009, zdobywca II miejsca i nagrody Dziennika Polskiego podczas 45. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 2009 r. W ubiegłym roku ten pochodzący z Pszowa wychowanek Klubu Poezji Śpiewanej „Atlantyda” wyśpiewał I miejsce na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego.

Wieczór Polskiej Poezji -Koncert Kuby Blokesza opublikowane przez raciborz_com_pl – wideo.

Publiczność zgromadzona w murach Strzechy słuchała występu Kuby z zapartym tchem. Jak zwykle zachwycił czystym, ciepłym głosem i piękną grą na gitarze.

Wieczór Polskiej Poezji wraz z firmą Raciborskie Media organizowali Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, grupa „Atlantyda” oraz Raciborskie Centrum Kultury .

Patronat nad obchodami 85.rocznicy urodzin Jana Darowskiego – poety ziemi raciborskiej objął Prezydent Miasta Mirosław Lenk.

/im/

zobacz również artykuły związane z Janem Darowskim na portalu raciborz.com.pl